Листопад - це сезонне явище, причини листопада і те, чому листя восени опадає з дерев, все це приховано в самих рослинах. Якщо листя дерев не опадають вчасно, то дерева і чагарники можуть постраждати, або навіть загинути від висушення.Холодне повітря сушить не менше, ніж гарячий. Вода в грунті замерзає, і усмоктувальна діяльність коренів дерев припиняється, а з часом і зовсім завмирає. Стало бути, крона дерева, сиди вона з листям восени, засохла б разом з деревиною гілок. Просто з гілок дерева відразу ж витратили б усі соки, якби на дереві залишилися листя восени. Зате, завдяки тому, що природа передбачила такий захисний механізм - дерева скидають листя восени, рослини (і дерева та кущі) звільняються від дуже великий, явно не потрібною восени, випаровуючий поверхні, оберігаючи себе, таким чином, від зимових негод.
Коли листя дерев восени жовтіють, червоніють, буріють - всі життєві процеси в ньому зупиняються, саме життя в листі на дереві зупиняється. Це необоротні явища природи. Вони зумовлені тим віком - спрацьовують біологічний годинник, а один з механізмів, що запускають цей процес початку желтенія і відмирання листя дерев (чагарників): зміна освітленості на вулиці. Оглядаючи опадання листя дерев восени, не можна не помітити, що багато дерев в осінньому лісі пофарбовані нерівномірно. Уважно придивившись до фарбування осіннього листя ви побачите, що те листя на деревах, які були в тіні (затенени) довше залишаються зеленими, а листя інтенсивно забарвлені у яскраві осінні кольори - жовті і червоні, це ті листи, які були на світлі влітку. І ще одна особливість: червоний лист осики, про який так гарно сказав Е.А. Баратинський в своєму вірші, попадається тільки на добре освітленому і досить холодному мете. Густа забарвлення листя дерев восени, називається: антоціан. Так ось антоціан виходить тільки на світлі і при низькій температурі повітря. Біохімічна характеристика густий забарвлення листя дерев восени - антоциана, це присутність в листі кислих і лужних речовин. А взагалі-то не всі деревні рослини скидають листя восени. Відомо, що крім ялин і сосен в російській лісі (як і в українському лісі), залишаються при своїх голках або листі на зиму та інші рослини. Листя ялівцю, листя багна, листя вересу залишаються на всю зиму. З листям зимують і брусниця і журавлина. Під снігом можна знайти їх зеленіють. Щільні шкірясті листя (у вигляді голок або широких пластин), оповиті восковим нальотом, надзвичайно мало випаровують води. Саме тому ці листи не гублять рослини взимку. Чагарнички до того ж замітає снігом, а під шаром снігу умови існування рослин і зовсім особливі.
Опале листя дерев восени лягають товстим шаром на землю і приємно шарудять під ногами. Велике задоволення гуляти в осінньому лісі. Осінні запахи переповнюють ліси і гаї. Крони дерев восени стають прозорими, першими починають протягати вершини тополь і осик, щосили рясніють верхівки в'язів і кленів. Про кленове листя восени є багато віршів і пісень. Лістопаднік жовтні отрясет всі дерева, листя опаде і дерева зустрінуть зиму оголеними, без нічого, так їм легше буде зимувати. Довше інших рослин не розлучаються з літньою забарвленням листя восени бузку і вишні. Але варто звернути справжнім холодів, як вони теж поспішать скинути з себе непотрібну вже листя. Під час осінніх дощів, ліс насичується вологою, але листопад вже не зупинити. Під килимом з осіннього листя, опалого з дерев, в пізню пору продовжують траплятися й гриби восени. Якщо розгребти листя, то можна знайти білі гриби, маслюки, опеньки. Осінній гриб, або як його ще називають - листопадний гриб, приосадкуватий, міцний, не червів. Трави восени вже поникли і випали, так що гриби восени не ховаються, видно здалеку, там де вони не присипані листям з дерев. В кінці осені, з настанням нічних заморозків, на опалому листі деревах, пофарбованих у яскраві кольори, з'являється вранці білий іній.
|