У лісі під зеленими шатами дерев і в їхніх кронах мешкає багато різних тварин. Під ліс і тварини розуміють те, що тамживуть зайці, олені, косулі, лосі, білки, лисиці, вовки, тхори, куниці, різноманітні птахи, комахи. Вони впливають на рослинність, підстилку, грунт, а також один на одного. В свою чергу тварини залежать від лісу. Рослинами живляться травоїдні тварини, які, в свою чергу, є джерелом існуванні! хижаків.
Під пологом лісу поширені рослини, шо віддають перевагу не яскравому світлу, а затінку. Навесні тут розцвітають проліски і первоцвіти, улітку - наперстянка, зніт і кущі ожини, глоду, ростуть папороті, мохи та гриби. Побачимо на лісовій вистилиі і конвалії, Й вороняче око, чорницю, брусницю, кислицю, ряст і багато крихітних рослин, відомих хіба що фахівцям. Рослини лісу є також дуже цілющими і використовуються в медицині.
Тварини лісу не тільки знищують велику кількість насіння, а й сприяють поширенню його на значних площах. Так, насіння горобини, черемхи, бузини, кизилу та інших переносять дрозди.
Постійний мешканець лісів — білка живиться насінням сосни, ялини, кедра, дуба, грибами і бруньками багатьох деревних порід, а влітку споживає ягоди, комах та відкладені птахами яйця. Готуючись до зими, вона утворює в підстилці і дуплах дерев запас насіння (кедрових горіхів, жолудів, горіха волоського) та грибів.
Птахи під час гніздування з раннього ранку до пізнього вечора збирають різних комах та їх гусінь. Наприклад, дятел за добу з’їдає понад 600 гусениць. Між кількістю комах і птахів у лісі зберігається цілком певне Співвідношення. Район розмноження корисних І шкідливих для лісу комах приваблює комахоїдних птахів.
У дубовому лісі налічується близько 40 видів птахів. Щоб збільшити видовий склад птахів у лісових масивах і підвищити їхню біологічну активність, треба створювати відповідні умови і приваблювати їх штучними гніздами.
Великий вплив на ріст і розвиток лісу мають копитні (лосі, олені, косулі). Іноді вони винищують молоді насадження як штучного, так і природного походження. Особливо шкодять вони молодим дубовим і сосновим насадженням, обгризаючи кору з дерев. Внаслідок тривалої дії на рослинний покрив копитні сприяють зміні рослинних угруповань. Отже, тварини відіграють як корисну, так і шкідливу роль у житті лісу.
Тісний взаємозв’язок існує між лісом і різними тваринами — мешканцями грунту — дощовими червами, багатоніжками, жуками, молюсками, кліщами тощо. Особливо велике значення для грунту мають дощові черви, які сприяють розкладанню органічних решток І нагромадженню гумусу, поліпшенню структури й аерації грунту. Так, утворення м’якого гумусу прямо залежить від кількості в грунті дощових червів та їх активності.
Ступінь виживання комах і дрібних хребетних у грунті залежить від лісової підстилки. Взимку грунти без підстилки сильно промерзають, а влітку висихають.
Личинки більшості ґрунтових комах успішно розвиваються в грунтах, легких за механічним складом, і живляться рослинами. Наприклад, досить поширена в соснових молодниках личинка травневого хруща, яка спричиняє велику шкоду рослинності.
Склад ґрунтових безхребетних тісно пов’язаний з типами грунтів: одні чутливіші до механічного складу, інші — до сольового режиму та кислотності грунту. Так, дощові черви уникають рослин, що виділяють фітонциди (шавлія, м’ята). Кращим кормом для них є опале листя кленів, граба, берези і модрини сибірської.
Ґрунтова фауна залежить від кількості гумусу в грунті. Чим більше гумусу, тим більше тварин у грунті.
Велике значення в житті лісу мають комахи. Після масового розмноження комахи будь-якого виду можуть знищити рослинність і цим викликати зміну мікроклімату місцевості, зумовити появу нового лісу.
Життя комах тісно пов’язане з комплексом природних умов лісу (клімат, грунт, вік деревостану). Наприклад, тепло і волога визначають межі поширення того чи іншого виду комах і ступінь їх шкідливої дії. На одному виді рослин на відкритих місцях переважають світлолюбні види комах, а на затінених — тіневитривалі. Відомо, що збільшення освітлення збільшує кількість кладок непарного шовкопряда.
На темпи розвитку, плодючість І тривалість життя комах особливо впливає температура повітря. Не менш важливими е рослини, якими комахи живляться. Деякі комахи, наприклад лубова листовійка, живляться лише листям дуба, а короїд березовий пошкоджує лише березу. В той же час гусениці п’ядуна зимового і багато інших комах живляться всіма видами рослин.
Отже, від видового складу лісових насаджень залежить кількість видів комах. Чим більше видів дерев у складі дубових деревостанів, тим менше шкідників, які мешкають на дубах. Не завжди окремі комахи, що населяють крони дерев і кущів, завдають великої шкоди насадженням. Лише в роки масового розмноження вони сильно пошкоджують дерева, викликаючи їх усихання. Найбільше комах у зріджених насадженнях.
Шкідливих комах лісу знищують птахи та корисні комахи (мурашки, мухи тахіни, їздці та ін.).
Ліс — територія з високою щільністю дерев. Рослинні угруповання, що формуються на таких територіях, є характерними для великих площ суходолу в різних районах Земної кулі. Їхніми найважливішими функціями в біосфері є зв'язування вуглекислого газу, утворення біотопів, придатних для життя багатьох видів тварин, рослин та грибів, регулювання гідрологічного режиму, розвиток та підтримка ґрунтів.
Ліси відрізняються від лісистих місцевостей за ознакою змикання покриву: в лісі гілки та листя крон окремих дерев перекривається, хоча, при цьому, і можуть існувати ділянки відкритої місцевості — галявини. Лісиста ж місцевість характеризується практично повсюдною наявністю відкритого ґрунту, з деревами, віддаленими одне від одного на відстань більшу, ніж радіуси їхніх крон.
Ліси можна знайти в будь-якому регіоні, де природні умови придатні для сталого росту дерев, вище від рівня моря (а подекуди і нижче), до лінії альпійських лук, за винятком місцевостей, де природна частота вогнепалів надто велика, або середовище зазнає пресу з боку природних або антропогенних факторів (виїдання дикими або свійськими тваринами лісового підросту, вирубка людиною).
Загалом, лісам з домінуванням покритонасінних (широколистяним) притаманне помітно більше біорізноманіття, аніж лісам з домінуванням голонасінних (хвойним). Втім, з цього правила існують і винятки: так, осиково-березові лісові масиви у північних широтах мають нижчі показники біорізноманіття, ніж тамтешні хвойні ліси. Деякі ліси вміщують багато окремих видів дерев на незначній площі (наприклад, тропічні дощові ліси та листопадні ліси помірного поясу), а деякі всього кілька видів, що покривають значні території (гірські хвойні ліси). Будь-який ліс є біотопом, де мешкає багато видів тварин та рослин, і біомаса на одиницю площі є великою порівняно до інших рослинно-утворених співтовариств. Велика частина біомаси, при цьому, знаходиться під землею в кореневих системах та у вигляді частково перегнилого рослинного детриту.
|